Skip to main content

Ako dať deťom najavo, že choroboplodné zárodky sú zdraviu škodlivé? 4 tipy pre rodičov

Ako dať deťom najavo, že choroboplodné zárodky sú zdraviu škodlivé? 4 tipy pre rodičov

Deti, bohužiaľ, prídu často do kontaktu s choroboplodnými zárodkami. Tieto mikroskopické spúšťače chorôb sa rady „držia“ našich detí v škole, na verejných miestach, pri hraní vonku a, samozrejme, aj doma. Zaistiť, aby vaše deti zostali v bezpečí, je skutočnou výzvou. Keďže choroboplodné zárodky nemôžu vidieť, rýchlo zabúdajú, že existujú.
 

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako aj malé deti môžu pochopiť neviditeľnú moc choroboplodných zárodkov. Najprv im skúste vysvetliť vzťah medzi choroboplodnými zárodkami a chorobami. Keď deti pochopia, že sa choré budú cítiť zle a bude im chýbať robiť to, čo majú najradšej, existuje šanca, že budú opatrné a budú sa držať dobrých návykov. Treba zároveň poznamenať, že ich kamaráti a blízki môžu tiež ochorieť, ak budú infikovaní. Nasledujúce tipy vám pomôžu zvýšiť povedomie o choroboplodných zárodkoch u detí a naučiť ich hygiene. Vďaka nim sa vaše deti budú snažiť udržiavať zdravé.
 

Tip č. 1: Zámerne zobrazte „Baktérie“
 

Deti, ak niečo uvidia, potom tomu uveria. Ukážte im teda očami, ako sa baktérie šíria. Trik s trblietkami by mal stačiť: stačí pridať trochu ligotu do dezinfekčného prostriedku na ruky. Nechajte jedno dieťa, aby ich použilo, a potom aby si potriaslo rukou s ostatnými. Táto skúsenosť ukazuje, ako ľahko sa baktérie prenášajú z jednej osoby na druhú s najjednoduchším kontaktom. Môžete ukázať, že sa mikroorganizmy taktiež šíria ďalej. Dieťa potom uvidí, že aj keď nie ste v kontakte s pôvodným „nosičom“ choroboplodných zárodkov, môžete ich tiež chytiť.
 

Tip č. 2: Nie opláchnuť, umyť!
 

Keď poviete svojmu dieťaťu „umy si ruky“, ako dlho tečie voda v kohútiku? Pravdepodobne to trvá asi päť sekúnd – dosť na to, aby dokázali, že majú mokré ruky. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je však najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť šíreniu choroboplodných zárodkov a šíreniu chorôb u detí, správne umývanie rúk mydlom a vodou. Výučba správnych techník umývania rúk doma aj v škole by preto mala byť prioritou.

- Kedy si umývať ruky? Po návšteve toalety, vysmrkaní, kašlaní, kýchaní, hraní vonku, dotyku nedávno použitých alebo kontaminovaných povrchov, dotyku zvierat, vynášaní odpadkov a pred a po jedle. Odporúča sa taktiež umývať si ruky, ak dieťa prišlo do styku s chorým, či už doma, alebo v škole.

- Ako si ruky umyť? Ukážte deťom, ako napeniť mydlo, a potom si ruky dôkladne drhnúť medzi prstami, pod nechtami a na oboch stranách rúk najmenej 20 sekúnd. Dobrý trik je pred opláchnutím a osušením prednášať abecedu.
 

Tip č. 3: Čistiace hry
 

Čistenie a dezinfekcia miest, kde deti jedia, hrajú sa a učia sa, je zásadné pre minimalizáciu šírenia choroboplodných zárodkov. Pamätajte, že čistenie fyzicky odstráni nečistoty a choroboplodné zárodky z predmetov alebo povrchov. Avšak iba dezinfekcia ich zabíja! Choroboplodné zárodky môžete eliminovať pomocou dezinfekčných prostriedkov a podľa pokynov na štítku.
 

Tip č. 4: Hrajte s kašlaním a kýchaním
 

Ako rodič pravdepodobne hovoríte: „Zakry si ústa!“ stokrát po tom, čo niekto zakašle alebo kýchne. Koľkokrát, aby si to zapamätali? Odpoveď nepoznáme, ale skôr ako sa tak stane, je dôležité si to neustále pripomínať.
 

Aby ste obmedzili šírenie choroboplodných zárodkov, naučte svoje deti používať vreckovku a po použití ju vyhodiť. Ak vreckovka nie je k dispozícii, naučte ich zakryť si pri kýchaní alebo kašli ústa rukávom alebo lakťom, nie rukou.
 

S mladšími deťmi môžete zo správnej dýchacej etikety urobiť hru. Ukážte veľa rôznych typov kašľa a kýchania – s vreckovkou alebo bez, do ruky, do vzduchu, do rukáva – a nechajte svoje dieťa, aby vám povedalo, ktoré spôsoby sú správne a čo je zle. Pokiaľ ide o tých starších, kľúčom je zážitok, je potrebné neustále sa pripomínať. Nakoniec sa to chytí.

Ďalšie články

  • Rodinný sprievodca správnou domácou hygienou December 2020 Rodinný sprievodca správnou domácou hygienou Viete, kde je vo vašej domácnosti najviac choroboplodných zárodkov? Nasledovné informácie vás môžu prekvapiť. Zistite, ako vám Lysol môže pomôcť #chrantesvojichblizkych Dozvedieť sa viac
  • Bojíte sa návratu vášho dieťaťa do školy? Tu je niekoľko tipov, ako to zvládnuť December 2020 Bojíte sa návratu vášho dieťaťa do školy? Tu je niekoľko tipov, ako to zvládnuť Noví učitelia, noví priatelia, nové predmety – návrat do školy je vzrušujúci, ale znamená taktiež návrat choroboplodných zárodkov. Nasledovné tipy vám pomôžu dobre spať. #chrantesvojichblizkych Dozvedieť sa viac
More ideas & tips