Skip to main content

Ako predchádzať chrípke?

Ako predchádzať chrípke?

Mnoho ľudí si pletie bežné nachladenie s chrípkou, ale tí, ktorí chrípku niekedy mali, vedia, že jej príznaky presahujú nádchu a škrabanie v krku.
Medzi neduhy, ktoré môžu nastať počas chrípky, patria horúčka, únava, zvracanie a bolesti svalov. Na rozdiel od bežného nachladenia sa vďaka vírusu chrípky cítime príliš vyčerpaní na to, aby sme mohli normálne fungovať.
Prečítajte si zvyšok tohto článku a zistite, ako vám s tým môžeme pomôcť. Poskytneme taktiež odpovede na najnaliehavejšie otázky týkajúce sa chrípky.

 

Ako sa chrípka šíri?

 

Prvou vecou, ktorú musíme pochopiť, keď sa snažíme vyhnúť vírusu chrípky, je, ako ho môžete chytiť. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb dochádza k prenosu vírusov prostredníctvom kašľa a kýchania [zdroj 1].

 

Jednou z bežných otázok je, ako dlho môžu vírusy chrípky žiť na povrchoch?

 

Podľa www.health.com to trvá 24 až 48 hodín [zdroj 2]. Tieto vírusy sa potom môžu odovzdať ďalším ľuďom, čo uľahčuje šírenie vírusu.
Ak máte chrípku:
• pravidelne si umývajte ruky mydlom a teplou vodou,
• zakryte si ústa a nos vreckovkou, keď kýchate alebo kašlete,
• použité vreckovky okamžite zlikvidujte.
Toto sú najlepšie spôsoby, ako neinfikovať ostatných.
Odpoveď na otázku „Ako dostanete chrípku?“ je celkom jednoduchá: kontaktom s vírusmi, ktoré boli rozšírené niekým, kto bol infikovaný vírusom [zdroj 3].

 

Jak se vyhnout chřipkovému viru?

 

Existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili nakazeniu sa vírusom chrípky. Najprv sa môžete nechať očkovať [zdroj 4]. Hoci niektorí ľudia môžu aj po očkovaní stále ochorieť, priebeh býva miernejší. Očkovanie proti chrípke každoročne chráni milióny ľudí [zdroj 5].
Nemali by sme sa však spoliehať iba na očkovanie. Existuje niekoľko ďalších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste si zaistili najlepšiu možnú ochranu.
- Udržujte svoje ruky čisté: pravidelne si ich umývajte, zvlášť ak ste boli na verejnom mieste, kde je veľa choroboplodných zárodkov [zdroj 6],
- Pravidelne dezinfikujte svoj domov čistením a utieraním povrchov vhodným dezinfekčným sprejom Lysol. To je obzvlášť dôležité, ak ste vo svojom dome mali hostí, ktorí do vášho domu mohli nechcene zaviesť nových, nežiaducich nájomcov – choroboplodné zárodky [zdroj 7].
- Vyvarujte sa tesného kontaktu s ľuďmi, ktorí kašlú alebo kýchajú. Vírusy sa šíria nielen dotykom predmetov a povrchov. Môžu taktiež vstúpiť do vášho tela vzduchom, ktorý dýchate. Vždy sa snažte zostať aspoň 1,5 metra od každého, kto kašle alebo kýcha [zdroj 8].
- Dobre sa vyspať: Udržovanie silného imunitného systému je rovnako dôležité ako udržovanie domácnosti v čistote a pravidelná dezinfekcia. Dostatok spánku každú noc je tu kľúčovým faktorom [zdroj 9].
- Jedzte veľa ovocia a zeleniny: Je veľmi dôležité, aby váš imunitný systém fungoval správne, najmä v období chrípky. Jesť veľa zeleniny a ovocia, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály, posilňujete telo, a tým aj imunitný systém.
- Okamžite po použití vydezinfikujte spoločné priestory. Či už ste učiteľ, pracujete v kancelárii alebo v obchode, jedným z najlepších spôsobov, ako sa chrípke vyhnúť, je pravidelná dezinfekcia povrchov, s ktorými mnoho ľudí často prichádza do styku.

 

Ako sa môžem vyhnúť chyteniu vírusu chrípky od svojho blízkeho?

 

Jednou z najčastejších príčin šírenia chrípky je súžitie pod jednou strechou s niekým, kto ju má. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nakazeniu, keď je nakazený niekto v rodine:
- Ak je to možné, spite oddelene od infikovaného partnera: môže sa to zdať trochu nepríjemné, ale je to najlepší spôsob, ako sa vyhnúť šíreniu choroboplodných zárodkov z dôvodu zdieľania ložnej bielizne s infikovanou osobou [zdroj 12].
- Dôkladne umyte riad: to platí pre všetky predmety, ktoré sa používajú pri jedle alebo na prípravu jedla. Aby ste sa vyhli šíreniu choroboplodných zárodkov, uistite sa, že sú všetok riad a príbory riadne dezinfikované [odkaz na zdroj 13].
- Vyvarujte sa blízkeho kontaktu s infikovaným členom rodiny: zo zrejmých dôvodov je dôležité zabrániť šíreniu choroboplodných zárodkov a vyvarovať sa bozkávaniu a iných foriem blízkeho kontaktu s chorým rodinným príslušníkom [odkaz na zdroj 14].
- Dezinfikujte povrchy častejšie než obvykle: ak je niekto vo vašej domácnosti infikovaný, udržujte čistotu častejšie a dôslednejšie než obvykle, aby ste pravidelne a čo najrýchlejšie odstránili choroboplodné zárodky [zdroj 15].

Aby ste sa chrípke účinne vyhli, skúste dodržiavať odporúčané opatrenia a trénovať správne návyky.

 

[1] https://www.cdc.gov/flu/about/keyfacts.htm

 

[2] https://www.health.com/cold-flu-sinus/flu-virus-live-on-surfaces

 

[3] https://www.nia.nih.gov/health/all-about-flu-and-how-prevent-it

 

[4] https://www.cdc.gov/flu/prevent/keyfacts.htm

 

[5] https://www.cdc.gov/flu/prevent/keyfacts.htm

 

[6] https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm

 

[7] https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/cleaning-hit-list

 

[8] https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm

 

[9] https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm

 

[10] https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm

 

[11] https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/cleaning-hit-list

 

[12] https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm

 

[13] https://www.thespruce.com/clean-after-household-illness-4126642

 

[14] https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm

 

[15] https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/cleaning-hit-list

Ďalšie články

  • Prekonajte chorobu: tipy na prevenciu chrípky December 2020 Prekonajte chorobu: tipy na prevenciu chrípky Dodržiavanie týchto pravidiel pomôže umožniť vášmu dieťaťu nechýbať v škole v chrípkovom období a zabráni šíreniu choroboplodných zárodkov. #chrantesvojichblizkych Dozvedieť sa viac
  • Ako si správne umyť ruky? December 2020 Ako si správne umyť ruky? Umývanie rúk je jednoduchý a účinný spôsob, ako zastaviť šírenie choroboplodných zárodkov. Zistite, kedy a ako si najlepšie umyť ruky. #chrantesvojichblizkych Dozvedieť sa viac
More ideas & tips